Pytania pacjentów

1. Czy aparat stały wymaga współpracy pacjenta?

Tak. Oprócz zwiększonej troski o higienę jamy ustnej podczas leczenia może być konieczne zastosowanie dodatkowych elementów, wspomagających działanie aparatu stałego (takich jak wyciągi elastyczne (gumki), wyciągi zewnątrzustne, itp.); są one zakładane przez samego pacjenta i ich stosowanie jest konieczne do uzyskania planowanego efektu leczenia.

2. Jakie są najczęstsze uszkodzenia aparatów stałych?

Brak ligatury
Brak ligatury

Odklejony zamek
Odklejony zamek Odklejony zamek

Złamany łuk lub zerwane metalowe wiązanie „ósemkowe”
Złamany łuk lub zerwane metalowe wiązanie ósemkowe

Zerwany wyciąg elastyczny, przesuwający zęby
Zerwany wyciąg elastyczny, przesuwający zęby

3. Co zrobić, jeżeli elementy aparatu stałego drażnią błonę śluzową jamy ustnej?

Dozwolone jest pokrycie specjalnym woskiem drażniącego błonę śluzową elementu aparatu (ligatury czy zamka) lub dogięcie drażniącej błonę śluzową końcówki ligatury metalowej za pomocą na przykład pęsety czy drewnianej wykałaczki.

Zamek pokryty woskiem ochronnym
Zamek pokryty woskiem ochronnym

Odgięta ligatura metalowa
Odgięta ligatura metalowa

4. Czy leczenie ortodontyczne aparatami stałymi boli?

Zaraz po założeniu aparatu stałego zęby stają się tkliwe i obolałe przez kilka dni. Aby zmniejszyć dolegliwości należy w tym czasie zmienić dietę na pokarmy papkowate (ograniczenie żucia twardych pokarmów). W razie dużych dolegliwości należy zastosować doustny środek przeciwbólowy. Po aktywacji aparatu przez ortodontę u niektórych wrażliwych pacjentów może się pojawić krótkotrwała (1-2 dni po wizycie) wrażliwość zębów.

5. Czy leczenie aparatem stałym wymaga zmiany diety?

Przez cały czas leczenia aktywnego należy unikać pokarmów bardzo twardych (np. sucharów), gryzienia lizaków, twardych cukierków, itp. ze względu na możliwość uszkodzenia aparatu, oraz pokarmów lepkich (takich jak irysy, gumy do żucia), ponieważ ich resztki są trudne do oczyszczenia (i długo pozostają w jamie ustnej), co może sprzyjać powstawaniu odwapnień szkliwa i ubytków próchnicowych.

6. Co zrobić, gdy aparat ulegnie uszkodzeniu?

W przypadku, gdy aparat ulegnie uszkodzeniu, obluzowaniu czy deformacji (np. odklei się zamek, odcementuje się pierścień czy pęknie ligatura), należy jak najszybciej skontaktować się z gabinetem i ustalić termin „awaryjnej” wizyty. Uszkodzony aparat nie działa właściwie, może spowodować niekontrolowany ruch zęba i wydłużyć czas trwania leczenia,  może też ranić jamę ustną pacjenta. Pacjent nie powinien sam próbować naprawiać takich uszkodzeń.

7. Czy noszenie reteinera (aparatu utrwalającego) jest konieczne?

Tak. Zakończone leczenie ortodontyczne nie gwarantuje idealnie prostych zębów do końca życia. Aby utrzymać pozycję zębów wymagane jest noszenie indywidualnie dobranych reteinerów zgodnie z zaleceniami ortodonty. Tendencja do zmiany ustawienia zębów (w szczególności siekaczy) może też wystąpić z przyczyn naturalnych, takich jak nawyki: tłoczenie języka, oddychanie przez usta oraz wzrost i starzenie się – pomimo noszenia reteinera.

8. Czy aparat stały niszczy zęby?

Ortodontyczny aparat stały nie „niszczy zębów” ani nie powoduje powstania próchnicy. Przyklejone na stałe zamki sprzyjają jednak gromadzeniu się resztek jedzenia i osadu wokół elementów aparatu, utrudniają także dokładne oczyszczanie zębów.

Dlatego trzeba poświęcić więcej czasu na higienę jamy ustnej oraz należy używać dodatkowych środków, takich jak specjalne szczoteczki, nitki dentystyczne czy płukanki.

W przypadku złej higieny ubytki próchnicowe mogą się pojawić w jamie ustnej obok elementów aparatu, wszędzie tam, gdzie z powodu złego oczyszczania zalegają resztki jedzenia lub osady.

Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych

„Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych” umożliwiająca oczyszczanie trudno dostępnych miejsc wokół zamków ortodontycznych