NFZ

Kto może leczyć się w ramach NFZ?

– Aparat refundowany przez NFZ można wykonać u dzieci do 12 roku życia. Warunkiem jest stwierdzenie wady zgryzu przez ortodontę.
– Refundacja leczenia przysługuje do ukończenia 13 roku życia.

Czy już na pierwszej wizycie jest możliwość wykonania aparatu w ramach NFZ?

– Obecnie liczba pacjentów zakwalifikowanych do leczenia w naszym gabinecie przewyższa możliwości posiadanego kontraktu, zatem obowiązuje kolejka oczekujących (kryterium: kolejność zgłoszenia). Informację z orientacyjnym terminem wykonania aparatu otrzymacie Państwo na pierwszej wizycie.

Czy można wykonać aparat prywatnie, a kontrolować w ramach NFZ??


– Narodowy Fundusz Zdrowia nie dopuszcza takiej możliwości. NFZ refunduje jedynie wizyty pacjentów, u których aparat został wykonany w ramach NFZ.

Jak wygląda proces wykonania aparatu dla dziecka w gabinecie Vitamed2?

– Na pierwszej wizycie: Jeśli ortodonta zdiagnozuje wadę zgryzu to zapisuje dziecko do kolejki oczekujących. Pacjent otrzymuje informację kiedy jest przewidywany termin wykonania aparatu oraz kiedy należy zgłosić się na kolejną wizytę (najczęściej za kilka miesięcy).

– Na drugiej wizycie: Pacjent ponownie jest badany i jeśli ortodonta nie stwierdzi przeciwwskazań (np. przesunięte mleczne zęby uniemożliwiające wykonanie aparatu) pacjent umawia termin wizyt, na których wykonane będą aparaty.

Czy jeśli dziecko przyjdzie na pierwszą wizytę krótko przed ukończeniem 12 roku życia będzie miało zagwarantowane wykonanie aparatu?

– Nie ma takiej gwarancji z uwagi na kolejkę pacjentów oczekujących. O możliwości refundacji decyduje termin wykonania aparatu, a nie pierwszej wizyty. W sytuacji gdy zbliżają się 12 urodziny sugerujemy skorzystać z usług gabinetu z najkrótszą kolejką oczekujących. Lista gabinetów z kontraktem NFZ dostępna jest tutaj